Koszty eksploatacyjne

boxer

Każdy przedsiębiorca posiadający samochody dostawcze wie, że wydatki związane z bieżącą eksploatacją samochodu ciężarowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowią jednocześnie koszty uzyskania przychodu. Można zaliczyć do tych kosztów wydatki na przegląd techniczny, zakup paliwa, czyszczenie i mycie auta, wymianę oleju, wymianę opon czyli wszelkie koszty eksploatacyjne.

Samochody i ich utrzymanie wiąże się z koniecznością ponoszenia tych kosztów. Ich wysokość jest uzależniona np. od modelu pojazdu, formy finansowania a nawet sposobu eksploatacji. Największe koszty utrzymania samochodu w firmie to m.in: rata płacona co miesiąc za zakup samochodu, koszty ubezpieczenia, paliwa jak i kosztem jest utrata wartości nowego pojazdu. Kosztami eksploatacyjnymi są z kolei opony, wycieraczki, płyny i oleje, jednym słowem wszystko co związane jest z utrzymaniem samochodu, by mógł on pełnić swoją rolę w firmie.

Do tego dochodzą dodatkowe koszty związane z naprawami np. wymiana sprzęgła, naprawa skrzyni biegów czy silnika. Te wydatki często sięgają wysokość nawet 15-20% wartości pojazdu używanego. Można ich uniknąć kupując nowy samochód, lub samochód w wynajmie długoterminowym czy leasingiem z pakietem full-service. Sprzedaż samochodów pod względem pomocy przedsiębiorcą jest w tym zakresie dobrze rozwinięta, ponieważ takie koszty są ujęte w ratach leasingowych.

Kosztami utrzymania samochodu w zasadzie mogą też być odcinki płatnych autostrad, parkingi, automyjnie. Dlatego tak bardzo potrzebne w firmach są osoby dobrze planujące trasy, a duże firmy starają się rozwijać w taki sposób, aby zapewnić na swoim terenie miejsce parkingowe dla floty.

Pamiętaj, że przy doborze samochodu bierzesz pod uwagę jego cenie i spadek wartości, przewidywalne i planowane koszty obsługi technicznej a często zapominasz o “kosztach” wynikłych z niespodziewanych usterek i awarii. to jest niezawodność pojazdu i jest istotna, ponieważ ma wpływ na gwarancję wykonania danej usługi.

5/5 - (1 vote)